Z biegiem lat coraz bardziej rozwija się rynek usług kosmetycznych. Peelingi, masaże, manicure, pedicure… nie sposób już zliczyć ilości oferowanych zabiegów. Co więcej, niektóre spośród tych zabiegów stają się coraz bardziej inwazyjne (w tym przy użyciu igieł lub innych sprzętów pozwalających na dotarcie w głąb skóry). Częstokroć, usługi kosmetyczne nie tylko mają na celu „upiększenie” klienta, lecz także poprawę jego samopoczucia psychicznego. Co jednak w sytuacji, gdy zabieg niesie za sobą powikłania, np. stany zapalne, zakażenie, długotrwały ból, bądź w skrajnych przypadkach nawet trwałe zeszpecenie? Niezadowolony (poszkodowany) klient może podjąć wówczas przeciwko usługodawcy (kosmetologowi) kroki prawne zarówno na drodze cywilnej jak i karnej.
Na drodze cywilnej możliwe jest wystąpienie z pozwem o zapłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Dochodzona kwota tytułem odszkodowania będzie obejmować z reguły koszty leczenia, w tym koszty mające na celu odwrócenie skutków feralnego zabiegu. Wysokość zadośćuczynienia uzależniona będzie od rozmiaru doznanej przez klienta krzywdy psychicznej i fizycznej (rozmiaru uszczerbku na zdrowiu, dolegliwości bólowych, dyskomfortu psychicznego, itp.).
Co więcej, usługodawca może ponieść również odpowiedzialność karną w związku z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem kosmetycznym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że usługi kosmetyczne, co do zasady, ingerującą w ciało człowieka. Następstwem nieprawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego może być zatem naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia klienta, których spowodowanie na czas trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nadto, w skrajnych przypadkach, niezachowanie przez kosmetologa należytej staranności podczas wykonywania zabiegu, może skutkować dla klienta nawet ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, co z kolei zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Reasumując, choć kosmetolog nie gwarantuje osiągnięcia danego efektu zabiegu kosmetycznego, to powinien dołożyć należytej staranności w jego wykonaniu. Powinien mieć do tego niezbędne uprawnienia, przestrzegać zasad higieny i dezynfekcji w swoim gabinecie oraz korzystać z wysokiej jakości materiałów (preparatów) używanych do zabiegów kosmetycznych. Istotne jest również, aby kosmetolog przed przystąpieniem do wykonania zabiegu poinformował klienta o jego konsekwencjach oraz uzyskał od klienta zgodę na jego wykonanie.
Adw. Julia Kęs
Przepisy:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm.): 444, 445, 448, 471
– Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 1997 Nr 89 poz. 553 z późn. zm.): art. 156, 157
Stan prawny na dzień: 22.03.2018 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.