Odpowiedzialność za nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny.

Z biegiem lat coraz bardziej rozwija się rynek usług kosmetycznych. Peelingi, masaże, manicure, pedicure… nie sposób już zliczyć ilości oferowanych zabiegów. Co więcej, niektóre spośród tych zabiegów stają się coraz bardziej inwazyjne (w tym przy użyciu igieł lub innych sprzętów pozwalających na dotarcie w głąb skóry). Częstokroć, usługi kosmetyczne nie tylko mają na celu „upiększenie” klienta, lecz także poprawę jego samopoczucia psychicznego. Co jednak w sytuacji, gdy zabieg niesie za sobą powikłania, np. stany zapalne, zakażenie, długotrwały ból, bądź w skrajnych przypadkach nawet trwałe zeszpecenie? Niezadowolony (poszkodowany) klient może podjąć wówczas przeciwko usługodawcy (kosmetologowi) kroki prawne zarówno na drodze cywilnej jak i karnej.

Na drodze cywilnej możliwe jest wystąpienie z pozwem o zapłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Dochodzona kwota tytułem odszkodowania będzie obejmować z reguły koszty leczenia, w tym koszty mające na celu odwrócenie skutków feralnego zabiegu. Wysokość zadośćuczynienia uzależniona będzie od rozmiaru doznanej przez klienta krzywdy psychicznej i fizycznej (rozmiaru uszczerbku na zdrowiu, dolegliwości bólowych, dyskomfortu psychicznego, itp.).

Co więcej, usługodawca może ponieść również odpowiedzialność karną w związku z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem kosmetycznym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że usługi kosmetyczne, co do zasady, ingerującą w ciało człowieka. Następstwem nieprawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego może być zatem naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia klienta, których spowodowanie na czas trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nadto,  w skrajnych przypadkach, niezachowanie przez kosmetologa należytej staranności podczas wykonywania zabiegu, może skutkować dla klienta nawet ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, co z kolei zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Reasumując, choć kosmetolog nie gwarantuje osiągnięcia danego efektu zabiegu kosmetycznego, to powinien dołożyć należytej staranności w jego wykonaniu. Powinien mieć do tego niezbędne uprawnienia, przestrzegać zasad higieny i dezynfekcji w swoim gabinecie oraz korzystać z wysokiej jakości materiałów (preparatów) używanych do zabiegów kosmetycznych. Istotne jest również, aby kosmetolog przed przystąpieniem do wykonania zabiegu poinformował klienta o jego konsekwencjach oraz uzyskał od klienta zgodę na jego wykonanie.

Adw. Julia Kęs

Przepisy:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964  Nr 16  poz. 93 z późn. zm.): 444, 445, 448, 471
– Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 1997 Nr 89 poz. 553 z późn. zm.): art. 156, 157

 Stan prawny na dzień: 22.03.2018 r.

Archiwum

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia