Czy były małżonek może domagać się od drugiego alimentów po rozwodzie?

W trakcie trwania związku małżeńskiego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Obowiązek ten wygasa z chwilą ustania małżeństwa (w związku z orzeczeniem rozwodu). Nie oznacza to jednak, że były małżonek nie może domagać się od drugiego zapłaty na swoją rzecz alimentów po rozwodzie. Przeważnie zapłata alimentów po rozwodzie przez jednego z byłych małżonków na rzecz drugiego ma miejsce w sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Wówczas, sąd na żądanie małżonka…
Czytaj więcej

Rękojmia za wady dzieła.

Jesteśmy przyzwyczajeni do składania reklamacji do sprzedawcy na zepsuty telewizor, radio, buty itp., lecz, niestety, rzadko korzystamy ze swoich uprawnień, kiedy zlecimy fachowcowi wykonanie, np. schodów, tarasu, położenia płytek, remontu mieszkania itp., czy też choćby naprawy samochodu - a po czasie okaże się, że wykonanie, czy też naprawa obarczone są wadami. W powyższych sytuacjach mamy przeważnie do czynienia z umową o dzieło, a wykonanie przedmiotu umowy objęte jest rękojmią za wady dzieła. Natomiast, do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży, oczywiście z uwzględnieniem różnic między umową sprzedaży a umową o dzieło (art. 638 §…
Czytaj więcej

Archiwum

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia