Jesteśmy przyzwyczajeni do składania reklamacji do sprzedawcy na zepsuty telewizor, radio, buty itp., lecz, niestety, rzadko korzystamy ze swoich uprawnień, kiedy zlecimy fachowcowi wykonanie, np. schodów, tarasu, położenia płytek, remontu mieszkania itp., czy też choćby naprawy samochodu – a po czasie okaże się, że wykonanie, czy też naprawa obarczone są wadami.
W powyższych sytuacjach mamy przeważnie do czynienia z umową o dzieło, a wykonanie przedmiotu umowy objęte jest rękojmią za wady dzieła. Natomiast, do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży, oczywiście z uwzględnieniem różnic między umową sprzedaży a umową o dzieło (art. 638 § 1 k.c.). Jeżeli zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, to również przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio (art. 638 § 2 k.c.).
Tym samym, wykonane dzieło może być zarówno obarczone wadami fizycznymi, jak i prawnymi. Zamawiający może żądać usunięcia wad dzieła (naprawy), czy też złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia za dzieło albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla zamawiającego usunie wadę. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli wada dzieła była już raz usuwana przez przyjmującego zamówienie albo przyjmujący zamówienie nie uczynił zadość obowiązkowi usunięcia wady dzieła.
I tak, przykładowo, żądanie obniżenia ceny za wykonane dzieło jest w istocie wezwaniem wykonawcy do zapłaty kwoty stanowiącej różnicę między dziełem bez wad a dziełem z wadami (przez co sprowadza się ona przeważnie do przewidywanych kosztów naprawy).
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło (zarówno zawartej w formie ustnej jak i pisemnej) przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane (art. 646 k.c.).
Należy podkreślić, że niezmiernie istotna jest umowa, na podstawie której dzieło ma być wykonane. W przypadku niektórych prac jest to umowa ustna (co jest dopuszczalne i często spotykane, np. w warsztatach samochodowych), lecz zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem (i to zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy) jest zawarcie odpowiedniej umowy pisemnej, w której dokładnie zostanie opisane, jakiego efektu strony od siebie oczekują, jakie są prawa i obowiązki stron, termin wykonania umowy, wynagrodzenie oraz jak kształtuje się odpowiedzialność wykonawcy po wykonaniu dzieła (za co odpowiada lub nie). W szczególności, warto mieć zawartą umowę na piśmie, jeżeli jej przedmiot obejmuje prace związane z wykonaniem np. remontu mieszkania (lub jego poszczególnych pomieszczeń). Zawarcie umowy na piśmie znacznie ułatwi pod względem dowodowym ewentualne dochodzenie roszczeń z umowy z tytułu jej niewykonania lub nienależytego wykonania.
Adw. Mirosław Kęs
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm.),
Stan prawny na dzień: 11.05.2018 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.