Rękojmia za wady dzieła.

Jesteśmy przyzwyczajeni do składania reklamacji do sprzedawcy na zepsuty telewizor, radio, buty itp., lecz, niestety, rzadko korzystamy ze swoich uprawnień, kiedy zlecimy fachowcowi wykonanie, np. schodów, tarasu, położenia płytek, remontu mieszkania itp., czy też choćby naprawy samochodu – a po czasie okaże się, że wykonanie, czy też naprawa obarczone są wadami.

W powyższych sytuacjach mamy przeważnie do czynienia z umową o dzieło, a wykonanie przedmiotu umowy objęte jest rękojmią za wady dzieła. Natomiast, do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży, oczywiście z uwzględnieniem różnic między umową sprzedaży a umową o dzieło (art. 638 § 1 k.c.). Jeżeli zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, to również przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio (art. 638 § 2 k.c.).

Tym samym, wykonane dzieło może być zarówno obarczone wadami fizycznymi, jak i prawnymi. Zamawiający może żądać usunięcia wad dzieła (naprawy), czy też złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia za dzieło albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla zamawiającego usunie wadę. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli wada dzieła była już raz usuwana przez przyjmującego zamówienie albo przyjmujący zamówienie nie uczynił zadość obowiązkowi usunięcia wady dzieła.

I tak, przykładowo, żądanie obniżenia ceny za wykonane dzieło jest w istocie wezwaniem wykonawcy do zapłaty kwoty stanowiącej różnicę między dziełem bez wad a dziełem z wadami (przez co sprowadza się ona przeważnie do przewidywanych kosztów naprawy).

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło (zarówno zawartej w formie ustnej jak i pisemnej) przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane (art. 646 k.c.).

Należy podkreślić, że niezmiernie istotna jest umowa, na podstawie której dzieło ma być wykonane. W przypadku niektórych prac jest to umowa ustna (co jest dopuszczalne i często spotykane, np. w warsztatach samochodowych), lecz zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem (i to zarówno dla zamawiającego jak i wykonawcy) jest zawarcie odpowiedniej umowy pisemnej, w której dokładnie zostanie opisane, jakiego efektu strony od siebie oczekują, jakie są prawa i obowiązki stron, termin wykonania umowy, wynagrodzenie oraz jak kształtuje się odpowiedzialność wykonawcy po wykonaniu dzieła (za co odpowiada lub nie). W szczególności, warto mieć zawartą umowę na piśmie, jeżeli jej przedmiot obejmuje prace związane z wykonaniem np. remontu mieszkania (lub jego poszczególnych pomieszczeń). Zawarcie umowy na piśmie znacznie ułatwi pod względem dowodowym ewentualne dochodzenie roszczeń z umowy z tytułu jej niewykonania lub nienależytego wykonania.

Adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964  Nr 16  poz. 93 z późn. zm.),

Stan prawny na dzień: 11.05.2018 r.

Archiwum

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia