Podział majątku wspólnego po rozwodzie.

Wniosek o podział majątku wspólnego można złożyć już na etapie pozwu o rozwód. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Niestety, często przeprowadzenie podziału majątku w trakcie sprawy rozwodowej faktycznie może znacząco przedłużyć postępowanie. Poza tym, nierzadko w toku sprawy rozwodowej strony bardziej skupiają się  na ustaleniu winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, czy też ustaleniu wysokości alimentów na rzecz dzieci, a nie na kwestii podziału majątku, którą można zająć się również po rozwodzie. Dlatego też, z uwagi na kwestie praktyczne i czasowe, warto rozważyć dokonanie podziału majątku w odrębnym postępowaniu – już po uzyskaniu wyroku rozwodowego.

Jeżeli byli małżonkowie nie są w stanie polubownie podzielić wspólnego majątku, można zrobić to na drodze sądowej. W tym celu, należy złożyć w sądzie wniosek o podział majątku wspólnego. We wniosku takim trzeba wskazać, jaki majątek wchodzi do majątku wspólnego (a zatem wypisać wszystkie nieruchomości i ruchomości zakupione w trakcie trwania związku małżeńskiego wraz z określeniem ich szacunkowej wartości), a także wskazać, w jaki sposób ma być dokonany podział majątku, np. poprzez przyznanie na wyłączną własność byłego męża danego składnika majątku wspólnego, z obowiązkiem spłaty na rzecz byłej żony. 

Dodatkowo, we wniosku można żądać ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym, a także rozliczenia wydatków i nakładów z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie.

Dla przykładu, może zdarzyć się tak, że jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego przyszły mąż posiadał na własność mieszkanie (to znaczy, że mieszkanie wchodziło do jego majątku osobistego). Następnie, już w trakcie trwania związku małżeńskiego, małżonkowie przeznaczali  wspólne pieniądze na remont tego mieszkania, to znaczy przeznaczali pieniądze z majątku wspólnego na majątek osobisty byłego męża. W konsekwencji, po rozwodzie, była żona może żądać od byłego męża rozliczenia pieniędzy przeznaczonych przez nich (z majątku wspólnego) na jego mieszkanie.

Może mieć miejsce również taka sytuacja, kiedy małżonkowie wspólnie zakupili mieszkanie (tzn. mieszkanie należało do majątku wspólnego małżonków), a następnie mąż przeznaczył na wykończenie tego mieszkania oszczędności, które zgromadził jeszcze przed ślubem (tzn. pieniądze te należały do jego  majątku osobistego). Tym samym, w sprawie o podział majątku wspólnego, były mąż może żądać od byłej żony rozliczenia nakładów poczynionych przez niego z majątku osobistego (jego oszczędności)  na majątek wspólny (wspólne mieszkanie).

W razie braku zgody pomiędzy byłymi małżonkami co do wartości nieruchomości i ruchomości stanowiących ich majątek wspólny, koniecznym będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego na okoliczność ustalenia wartości poszczególnych składników wchodzących do majątku wspólnego.

Pamiętać także należy o załączeniu do wniosku o podział majątku wspólnego niezbędnej dokumentacji. Istotne będą wszelkie dokumenty potwierdzające sytuację majątkową stron w trakcie trwania związku małżeńskiego oraz wysokość i źródło dochodów, a także dowody zakupu składników należących do majątku wspólnego. W sprawie takiej można również zawnioskować świadków, którzy mają wiedzę na temat tego, kto i w jakim zakresie przyczyniał się do powstania majątku wspólnego oraz z jakiego źródła finansowany był zakup danego składnika majątku wspólnego.

Adw. Julia Kęs

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego, tj. z dnia 8 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 155),
– Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, tj. z dnia 9 marca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 682).

Stan prawny na dzień: 06.07.2018 r.

Archiwum

Kalendarz

lipiec 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia