Jak możemy wycofać się z niekorzystnej umowy?

Niejednokrotnie nieuczciwe firmy namawiają konsumentów do zawierania jedynie z pozoru korzystnych umów, przy jednoczesnym ukryciu rzeczywistych skutków prawnych ich zawarcia. Częstym przykładem takiego działania jest tworzenie przez przedstawicieli firm otoczki jakoby działali oni w imieniu innej znanej firmy, np. znanego na rynku operatora telefonii komórkowej. Wówczas, pod pretekstem  zmiany dotychczasowych warunków umowy na lepsze (np. pod pretekstem rzekomego obniżenia dotychczasowych opłat abonamentowych) do podpisu zostaje przedstawiona konsumentowi umowa  z zupełnie nową firmą, której warunki nie tylko nie są lepsze, a wręcz radykalnie pogarszają sytuację osoby, która nieopatrznie taką umowę zawiera.

Jeżeli ktoś padł już ofiarą takiego działania nie oznacza to jednak, że nie może już odwrócić jego skutków. W pierwszej kolejności, jeżeli umowa została zawarta przez konsumenta poza lokalem ww. firmy (a często tak jest, ponieważ przedstawiciele przychodzą do domu konsumenta) to w terminie 14 dni od zawarcia umowy można od niej odstąpić bez podawania przyczyny. Natomiast jeżeli przedstawiciel firmy w ogóle nie poinformował o możliwości odstąpienia od umowy, to prawo odstąpienia od umowy wygasa po upływie 12 miesięcy od upływu ww. 14 – dniowego terminu. Przy czym, należy pamiętać, że jeżeli konsument został poinformowany przez przedsiębiorcę o prawie odstąpienia od umowy przed upływem terminu, o którym mowa w zdaniu powyżej, to termin do odstąpienia od umowy upływa po 14 dniach od udzielenia konsumentowi informacji o tym prawie. Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W przypadku odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą.

Jeżeli natomiast termin na odstąpienie od umowy już upłynął i dopiero po tym  czasie ktoś zorientował się, że zawarł umowę z innym podmiotem lub na innych warunkach niż przedstawione podczas zawierania umowy, to może się uchylić od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem  błędu. Ponadto, jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie (jak ma to miejsce w omawianym przypadku), to uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny.

Takie oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli należy złożyć na piśmie. Należy też pamiętać, że uprawnienie do uchylenia się wygasa w razie błędu z upływem roku od jego wykrycia.

Niezależnie od powyższych możliwości konsument może zgłosić sprawę także do Rzecznika Praw Konsumenta, opisując działania nierzetelnej firmy.

Adw. Julia Kęs

 
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964  Nr 16  poz. 93 z późn. zm.) – art. 84, 86, 88,
– Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz. 827 z późn. zm.) – art. 27 – 31

Stan prawny na dzień: 09.11.2018 r.

Archiwum

Kalendarz

listopad 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia