Z umowami o zakazie konkurencji mamy do czynienia coraz częściej. Dotyczy on nie tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także innych form zatrudnienia (umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej, itd.).
W przypadku umowy o zakazie konkurencji regulowanej przepisami kodeksu pracy, możemy mówić o zakazie konkurencji obowiązującym w trakcie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu stosunku pracy. Pierwszy zakaz z reguły nie wywołuje większych wątpliwości. Gorzej z zakazem konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W tym przypadku zdarza się, że postanowienia umowne są błędnie skonstruowane, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ich nieważności.
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że umowy o zakazie konkurencji – tak w czasie trwania stosunku pracy jak i po jego ustaniu – muszą być zawarte na piśmie pod rygorem nieważności. Ustne ustalenia stron w tym zakresie należy więc uznać za nieważne. Podobnie jest w przypadku jakichkolwiek aneksów do tych umów – muszą być na piśmie pod rygorem nieważności.
Umowa o zakazie konkurencji powinna szczegółowo określać zakres zakazu konkurencji nałożonego na pracownika (np. poprzez wskazanie konkretnego zbioru produktów lub usług), czas jej obowiązywania oraz wysokość odszkodowania należnego byłemu pracownikowi w przypadku umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Odszkodowanie to nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji (art. 101[2] § 3 k.p.).
Trzeba przy tym pamiętać, że nieokreślenie w umowie odszkodowania albo określenie jego wysokości poniżej 25% otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia będzie bezskuteczne. Przy czym, sama umowa będzie obowiązywać, ale wadliwe postawienie umowne zostanie zastąpione przez właściwą normę z kodeksu pracy.
Co więcej, jeżeli chodzi o wypłatę odszkodowania (która z reguły następuje w miesięcznych ratach), to zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki został zastrzeżony w razie niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Skoro zatem w takiej umowie zostały wskazane terminy wypłaty przez pracodawcę poszczególnych rat, to niedotrzymanie choćby jednego z nich jest przyczyną ustania zakazu konkurencji. Ma to istotne znaczenie dla pracownika, który może wówczas uznać, że zakaz konkurencji już go nie obowiązuje i podjąć działalność konkurencyjną.
Ponadto, jeżeli pracodawca zastrzegł w umowie prawo odstąpienia od umowy (prawo zwolnienia pracownika z obowiązku powstrzymania się od działań konkurencyjnych, skutkujące zwolnieniem pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania), to konieczne jest określenie terminu, w jakim odstąpienie od umowy może nastąpić. Brak określenia takiego terminu powoduje nieważność ww. postanowienia. Oznacza to, że prawo odstąpienia od umowy uznać należy za niezastrzeżone, a pracodawca nie będzie mógł z tego rozwiązania skorzystać.
Na koniec, w związku z epidemią COVID-19 krótka informacja o zmianach odnośnie zakazu konkurencji. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, strony:
– na rzecz których ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej, mogą ją wypowiedzieć z zachowaniem terminu 7 dni. Uprawnionym do wypowiedzenia umowy będzie więc co do zasady pracodawca, ponieważ właśnie na jego rzecz ustanawiany jest zakaz konkurencji.
Adw. Julia Kęs
Podstawa prawna:
– art. 101[1] – 101[4] ustawy – kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm),
– art. 15gf ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 374),
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 2 lutego 2012 r., II PK 130/11,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 22 lipca 2015 r., I PK 252/14,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 27 lutego 2013 r., II PK 176/12
– Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 marca 2015 r., III APa 52/14.
Stan prawny na dzień: 11.07.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.