Ktoś bezumownie korzysta z Twojej nieruchomości? Sprawdź, co można zrobić

Na co dzień właściciel gruntu nie sprawdza, czy aby na pewno korzysta z gruntu we właściwych granicach. Problem pojawia się zazwyczaj w razie sprzedaży gruntu, jego dziedziczenia, darowizny lub chęci podziału.

Wtedy to nagle może się okazać, że z części należącego do nas gruntu korzysta i przez lata korzystał nasz sąsiad albo odwrotnie… to my „przesunęliśmy” granice swojej działki na działkę sąsiada i od lat uprawiamy na niej ogródek.

W związku z tym, jeżeli dowiedzieliśmy się, że osoba trzecia korzysta bezumownie z naszego gruntu, to:

  • wzywamy ją do wydania tego gruntu (np. usunięcia postawionego ogrodzenia i wszystkich rzeczy znajdujących się na gruncie) / zaprzestania naruszeń,

  • wzywamy do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie (maksymalnie za sześć lat wstecz). Przy czym, jeżeli grunt zostanie nam „zwrócony”, to przyjmuje się, że w ciągu jednego roku właściciel może dochodzić wynagrodzenia za cały okres bezumownego korzystania, jednak nie dłuższy niż 6 lat.

Wartość gruntu, z którego bezumownie korzystano, powinien wycenić biegły z zakresu wyceny nieruchomości.

Trzeba również pamiętać o ryzyku zasiedzenia nieruchomości przez sąsiada. Jeżeli sąsiad korzysta z naszego gruntu (traktuje grunt jak swoją własność) nieprzerwanie od 30 lat, to choćby wiedział, że właścicielem nie jest i korzysta z gruntu bezumownie – nabędzie jego własność przez zasiedzenie.

Jeszcze krótszy okres zasiedzenia (20 lat) będzie w sytuacji, jeśli sąsiad jest w dobrej wierze (korzysta z naszego gruntu z przeświadczeniem, że grunt jest jego własnością i ma wszelkie podstawy ku temu, żeby faktycznie tak uważać). Jednak, w tym przypadku wykazanie „dobrej wiary” bywa dość problematyczne. Granice posiadanej nieruchomości można bowiem sprawdzić np. w Powiatowym Zakładzie Katastralnym na podstawie materiałów geodezyjnych w postaci mapy zasadniczej, mapy ewidencji gruntów, pierworysów pomiaru stanu posiadania, szkiców polowych z pomiaru stanu posiadania, zarysu pomiarowego, a nawet na zdjęciach satelitarnych. W treści aktu notarialnego, na podstawie którego nabyta została nieruchomość, również oznaczone są działki, będące przedmiotem sprzedaży. Tym samym, argument „nie sprawdziłem, jak jest faktycznie” z pewnością nie będzie przemawiał za dobrą wiarą.

Bieg zasiedzenia nieruchomości może przerwać właściciel, np. poprzez wytoczenie przeciwko sąsiadowi (korzystającemu bezumownie z nieruchomości) powództwa o wydanie nieruchomości.

adw. Julia Kęs

Podstawa prawna:
– art. 172 § 1, § 2 k.c., art. 222 k.c., art. 223 § 1 k.c., art. 229 k.c.

Stan prawny na dzień: 01.08.2020 r.

Archiwum

Kalendarz

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia