Na co dzień właściciel gruntu nie sprawdza, czy aby na pewno korzysta z gruntu we właściwych granicach. Problem pojawia się zazwyczaj w razie sprzedaży gruntu, jego dziedziczenia, darowizny lub chęci podziału.
Wtedy to nagle może się okazać, że z części należącego do nas gruntu korzysta i przez lata korzystał nasz sąsiad albo odwrotnie… to my „przesunęliśmy” granice swojej działki na działkę sąsiada i od lat uprawiamy na niej ogródek.
W związku z tym, jeżeli dowiedzieliśmy się, że osoba trzecia korzysta bezumownie z naszego gruntu, to:
Wartość gruntu, z którego bezumownie korzystano, powinien wycenić biegły z zakresu wyceny nieruchomości.
Trzeba również pamiętać o ryzyku zasiedzenia nieruchomości przez sąsiada. Jeżeli sąsiad korzysta z naszego gruntu (traktuje grunt jak swoją własność) nieprzerwanie od 30 lat, to choćby wiedział, że właścicielem nie jest i korzysta z gruntu bezumownie – nabędzie jego własność przez zasiedzenie.
Jeszcze krótszy okres zasiedzenia (20 lat) będzie w sytuacji, jeśli sąsiad jest w dobrej wierze (korzysta z naszego gruntu z przeświadczeniem, że grunt jest jego własnością i ma wszelkie podstawy ku temu, żeby faktycznie tak uważać). Jednak, w tym przypadku wykazanie „dobrej wiary” bywa dość problematyczne. Granice posiadanej nieruchomości można bowiem sprawdzić np. w Powiatowym Zakładzie Katastralnym na podstawie materiałów geodezyjnych w postaci mapy zasadniczej, mapy ewidencji gruntów, pierworysów pomiaru stanu posiadania, szkiców polowych z pomiaru stanu posiadania, zarysu pomiarowego, a nawet na zdjęciach satelitarnych. W treści aktu notarialnego, na podstawie którego nabyta została nieruchomość, również oznaczone są działki, będące przedmiotem sprzedaży. Tym samym, argument „nie sprawdziłem, jak jest faktycznie” z pewnością nie będzie przemawiał za dobrą wiarą.
Bieg zasiedzenia nieruchomości może przerwać właściciel, np. poprzez wytoczenie przeciwko sąsiadowi (korzystającemu bezumownie z nieruchomości) powództwa o wydanie nieruchomości.
adw. Julia Kęs
Podstawa prawna:
– art. 172 § 1, § 2 k.c., art. 222 k.c., art. 223 § 1 k.c., art. 229 k.c.
Stan prawny na dzień: 01.08.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.