Jakiś czas temu na koncie jednego z klientów Bank of America „pojawiło się” 2,45 mld dolarów. Ostatecznie okazało się, że nie był to omyłkowo zrobiony przelew, a jedynie błąd w wyświetleniu właściwego salda na koncie…
Jeśli natomiast chodzi o błędnie wykonane przelewy, to nawet pomimo (wydawałoby się) zaawansowanej weryfikacji rachunku bankowego, na który wpłacane są pieniądze, i tak dość często środki przelewane są na niewłaściwe rachunki. Zdarzają się także przypadki, gdy pieniądze trafiają na właściwy rachunek, ale w niewłaściwej, zawyżonej kwocie. I właśnie te dwie sytuacje dzisiaj omówimy.
Przelew na niewłaściwy rachunek
Gdy nagle na naszym koncie pojawi się wpłata i to od kogoś, od kogo nie spodziewaliśmy się przelewu (np. od zupełnie nieznanej nam osoby/podmiotu), to tylko w filmach jest to powód do radości. Jeśli w tytule nie jest wskazane wprost, że ktoś zrobił na naszą rzecz darowiznę, to z dużym prawdopodobieństwem wystąpi o zwrot tych pieniędzy. Omyłkowo otrzymane pieniądze będą bowiem dla nas bezpodstawnym wzbogaceniem i co do zasady będziemy zobowiązani do ich oddania.
Co ciekawe, obowiązek zwrotu korzyści wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Dobrym przykładem zużycia pieniędzy jest kupno za nie artykułów spożywczych. Trudno wówczas mówić, że jesteśmy w dalszym ciągu wzbogaceni, skoro już „przejedliśmy pieniądze”.
Gdyby natomiast pieniądze zostały przeznaczone na spłacenie długu lub zakup wartościowej rzeczy, to jak najbardziej będziemy nadal bezpodstawnie wzbogaceni (o spłacony dług lub o nabytą rzecz). Dodatkowo, jeżeli wydając pieniądze, wiedzieliśmy, że wcale nam się one nie należą (albo obiektywnie powinniśmy liczyć się z obowiązkiem ich zwrotu), to obowiązek zwrotu pieniędzy nie wygaśnie.
Przelew w zawyżonej kwocie
Podobnie jak powyżej ma się sprawa w sytuacji, gdy spodziewamy się przelewu i przelew otrzymujemy, ale w zawyżonej kwocie. Nadwyżka, co do zasady, nie jest nam należna i powinna być zwrócona.
Jednak, w pewnych sytuacjach żądanie zwrotu świadczenia nienależnego jest wyłączone. Szczególną uwagę należy zwrócić na przelewy wynagrodzenia od pracodawcy, a przy tym na art. 411 pkt 2 k.c., zgodnie z którym nie można żądać zwrotu świadczenia, jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
„Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy ten, kto spełnił świadczenie, nie był co prawda prawnie do tego zobowiązany, lecz można mu przypisać moralny obowiązek wobec przyjmującego świadczenie. W takiej sytuacji spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego. Nie można więc żądać jego zwrotu”.
Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku wypłaty przez pracodawcę zawyżonego wynagrodzenia, nigdy nie będzie konieczności zwrotu nienależnej kwoty. Natomiast, wypłata wynagrodzenia w zawyżonej kwocie będzie podlegała ocenie z punktu widzenia zgodności lub sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Może się zatem okazać, że wypłata wynagrodzenia w niewłaściwej, zawyżonej kwocie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i pracodawca nie będzie uprawniony do żądania zwrotu.
Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia podlega przedawnieniu w terminie 6 lat, a jeżeli jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – w terminie 3 lat. W terminie 3 lat przedawniają się także roszczenia pracodawcy przeciwko pracownikowi o zwrot nienależnego świadczenia.
Adw. Julia Kęs
Podstawa prawna:
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 września 2000 r., sygn. akt I PKN 42/00,
– Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2018 r., sygn. akt III PZP 3/18,
– art. 405, 409, 411 pkt 2 k.c.,
– art. 300 k.p.
Stan prawny na dzień: 29.08.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.