Czy osiągnięcie przez dziecko pełnoletności zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego? Jest to pytanie, które często pada od osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego. Zarówno osoby płacące alimenty jak i uprawnieni do alimentów mają problem z określeniem, do kiedy tak naprawdę trwa obowiązek łożenia alimentów i od czego to zależy.
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tym samym, jedyną miarodajną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie.
Trzeba zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka:
– nie wygasa samoistnie z datą uzyskania przez dziecko pełnoletności (nie ma granicy wieku),
– nie ustaje samoistnie z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia.
Oznacza to, że alimenty należy płacić również na pełnoletnie dziecko, jeśli nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, ponieważ np. kontynuuje naukę. Przy czym, należy w takiej sytuacji brać uwagę, czy pełnoletnie dziecko faktycznie wykazuje chęć dalszej nauki oraz czy jego osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97). Chodzi więc o osobiste zdolności dziecka, potwierdzone np. jego ocenami uzyskanymi w toku dotychczasowej nauki, a także chęcią do dalszej nauki.
Jeżeli bowiem dziecko pełnoletnie obiektywnie nie ma takich zdolności, nie uzyskuje pozytywnych wyników, zaniedbuje studia, z własnej winy nie zdaje we właściwym terminie egzaminów, a zwłaszcza powtarza lata studiów – obowiązek rodziców do dalszego dostarczania mu środków utrzymania ustaje.
Ponadto, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Żądanie alimentów od rodziców przez pełnoletnie dziecko, mimo braku własnych starań o uzyskanie samodzielności, należy uznać za etycznie nieusprawiedliwione.
Rodzice są zwolnieni od obowiązku alimentowania dziecka w takim zakresie, w jakim dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania. Co więcej, rodzice są zwolnieni od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka także w takim zakresie, w jakim może ono zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby z innych źródeł, np.:
Opisane wyżej przyczyny uzasadniają, co do zasady, wystąpienie przez rodzica do sądu z roszczeniem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka bądź o zmianę (obniżenie) wysokości płaconych alimentów.
Adw. Julia Kęs
Postawa prawna:
– art. 103 k.r.o., art. 133 § 1 i 3 k.r.o.,
– Komentarz do art. 133 k.r.o. [w:] K. Pietrzykowski (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2020,
– uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 18 maja 1995 r., III CZP 59/95,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 12 lutego 1998 r., I CKN 499/97.
Stan prawny na dzień: 05.09.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.