Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko? Kiedy można się od tego obowiązku uchylić?

Czy osiągnięcie przez dziecko pełnoletności zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego? Jest to pytanie, które często pada od osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego. Zarówno osoby płacące alimenty jak i uprawnieni do alimentów mają problem z określeniem, do kiedy tak naprawdę trwa obowiązek łożenia alimentów i od czego to zależy.

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Tym samym, jedyną miarodajną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie.

Trzeba zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka:

nie wygasa samoistnie z datą uzyskania przez dziecko pełnoletności (nie ma granicy wieku),

– nie ustaje samoistnie z chwilą osiągnięcia przez dziecko określonego stopnia podstawowego lub średniego wykształcenia.

Oznacza to, że alimenty należy płacić również na pełnoletnie dziecko, jeśli nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, ponieważ np. kontynuuje naukę. Przy czym, należy w takiej sytuacji brać uwagę, czy pełnoletnie dziecko faktycznie wykazuje chęć dalszej nauki oraz czy jego osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki (Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97). Chodzi więc o osobiste zdolności dziecka, potwierdzone np. jego ocenami uzyskanymi w toku dotychczasowej nauki, a także chęcią do dalszej nauki.

Jeżeli bowiem dziecko pełnoletnie obiektywnie nie ma takich zdolności, nie uzyskuje pozytywnych wyników, zaniedbuje studia, z własnej winy nie zdaje we właściwym terminie egzaminów, a zwłaszcza powtarza lata studiów – obowiązek rodziców do dalszego dostarczania mu środków utrzymania ustaje.

Ponadto, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Żądanie alimentów od rodziców przez pełnoletnie dziecko, mimo braku własnych starań o uzyskanie samodzielności, należy uznać za etycznie nieusprawiedliwione.

Rodzice są zwolnieni od obowiązku alimentowania dziecka w takim zakresie, w jakim dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania. Co więcej, rodzice są zwolnieni od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka także w takim zakresie, w jakim może ono zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby z innych źródeł, np.:

  1. z dochodów uzyskiwanych z majątku rodzeństwa, z którym dziecko razem się wychowuje. Zgodnie z treścią art. 103 k.r.o. – czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

  2. z pobieranej renty rodzinnej na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub renty pobieranej na podstawie umowy ubezpieczenia;

  3. z zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z treścią uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 18 maja 1995 r., III CZP 59/95 – Otrzymywanie przez dziecko zasiłku dla bezrobotnych może w zależności od okoliczności sprawy być podstawą do uznania, że jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie w rozumieniu art. 133 § 1 k.r.o.

Opisane wyżej przyczyny uzasadniają, co do zasady, wystąpienie przez rodzica do sądu z roszczeniem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka bądź o zmianę (obniżenie) wysokości płaconych alimentów.

Adw. Julia Kęs

Postawa prawna:
– art. 103 k.r.o., art. 133 § 1 i 3 k.r.o.,
– Komentarz do art. 133 k.r.o. [w:] K. Pietrzykowski (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2020,
– uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 18 maja 1995 r., III CZP 59/95,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 12 lutego 1998 r., I CKN 499/97.

 Stan prawny na dzień: 05.09.2020 r.

Archiwum

Kalendarz

wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia