Zwolnienie dyscyplinarne pracownika może nastąpić podczas jego urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli zatem ujawnione zostało ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca nie musi (i nie powinien) czekać na powrót pracownika do pracy, aby wręczyć mu oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Wówczas rodzi się jednak pytanie, jaką formę powinno mieć takie oświadczenie i jak je prawidłowo doręczyć pracownikowi, aby odniosło ono zamierzony skutek.
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Nie oznacza to jednak, że oświadczenie w formie ustnej czy w formie e-mail/sms będzie nieważne.
Oświadczenie złożone w formie ustnej, w rozmowie telefonicznej czy poprzez e-mail nie powoduje nieważności dokonanej czynności prawnej, ale upoważni pracownika do wystąpienia na drogę sądową z odpowiednim roszczeniem przewidzianym przepisami prawa. Dlatego też, jeśli pracodawca nie chce ponosić negatywnych konsekwencji prawnych, powinien złożyć pracownikowi takie oświadczenie na piśmie.
Gdy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie jest składane pracownikowi bezpośrednio (osobiście), to najlepiej wysłać je kurierem lub pocztą (listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) na aktualny, znany pracodawcy adres pracownika. Datą złożenia pracownikowi oświadczenia będzie wówczas data otrzymania listu przez pracownika (dzień doręczenia przesyłki) albo data odmowy przyjęcia przesyłki.
Może się również zdarzyć tak, że pracownik będzie awizował przesyłkę. W tym przypadku o skuteczności doręczenia oświadczenia decyduje to, czy pracownik miał faktyczną możliwość zapoznania się z jego treścią. W razie awizowania, oświadczenie można uznać za doręczone w dacie, w której upłynął termin odbioru powtórnie awizowanej przesyłki (w praktyce po upływie 14 dni od pierwszego awizo). Wówczas mamy do czynienia z domniemaniem doręczenia.
Domniemanie doręczenia przesyłki nie oznacza natomiast, że pracownik nie może tego obalić. W takiej sytuacji będzie jednak musiał udowodnić, że obiektywnie (np. ze względu na stan zdrowia, siłę wyższą) nie był w stanie podjął przesyłki w wyznaczonym terminie.
Na koniec warto pamiętać także o terminach. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie. Złożenie tego oświadczenia z przekroczeniem ustawowego terminu sprawia, że jest ono wprawdzie skuteczne i prowadzi do ustania umowy o pracę, ale jednocześnie jest złożone z naruszeniem przepisów. To z kolei, skutkuje powstaniem po stronie pracownika roszczeń wymienionych w art. 56§1 k.p. (roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie).
adw. Julia Kęs i adw. Mirosław Kęs
Podstawa prawna:
– art. 30 §3 k.p., 56§1 k.p., art. 300 k.p. w zw. z art. 61 k.c.,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 września 1983 r., I PRN 108/83,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 9 września 2011 r., III PK 5/11,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 maja 2016 r., II UK 280/15.
Stan prawny na dzień 19.09.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.