Moc wyroku karnego w sprawie cywilnej

Ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Dlatego też, wyrok skazujący może być dopiero początkiem kłopotów sprawcy.

Pokrzywdzony może bowiem w ramach sprawy cywilnej dochodzić od sprawcy przestępstwa zadośćuczynienia lub odszkodowania (w tym m.in. z tytułu naruszonych dóbr osobistych pokrzywdzonego).

Co istotne, nawet jeżeli w sprawie karnej orzeczono już wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody względem pokrzywdzonego, to pokrzywdzony może dochodzić od sprawcy, w ramach sprawy cywilnej, odszkodowania uzupełniającego (do wysokości pełnej szkody) lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Dotyczy to pokrzywdzonych takimi przestępstwami jak m.in.:
– uszkodzenie mienia,
– oszustwo,
– tzw. przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu (np. ofiary bójki, pobicia, osoby, u których doszło do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia).

Ponadto, swoich roszczeń w postępowaniu cywilnym mogą dochodzić także m.in.:
– ofiary wypadków samochodowych,
– osoby nękane, zniesławione,
– ofiary kradzieży (w tym – z włamaniem),
– ofiary rozbojów.

Każda potencjalna sprawa wymaga wstępnej analizy celem ustalenia, jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu.

Sprawców przestępstw, którzy następnie zostali pozwani przez swoje ofiary, czeka niełatwe postępowanie cywilne, które różni się od typowej obrony pozwanego w sprawie o zapłatę.

Skazany przestępca, jako pozwany w sprawie cywilnej, nie może bowiem podważać ustaleń wyroku skazującego go za popełnienie przestępstwa. Wyłączona jest tym samym możliwość dowodzenia w postępowaniu cywilnym, że prawomocny skazujący wyrok karny z jakichkolwiek przyczyn jest wadliwy.

Pozwany może natomiast powoływać się na wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie jego odpowiedzialności cywilnej, w tym na przyczynienie się poszkodowanego do szkody lub wyłączenie obowiązku jej naprawienia, np. z powodu jej pokrycia, przedawnienia, potrącenia.

Należy pamiętać, że na gruncie prawa cywilnego, jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.


adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– art. 11 k.p.c.,
– komentarz do art. 11 k.p.c. – Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz prof. dr hab. Andrzej Zieliński, dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, Rok: 2019, Wydanie: 10,
– art. 442(1) k.p.c.,
– orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 04.05.1965 r., sygn. akt I PR 116/65, Legalis,
– k.k.

Stan prawny na dzień 04.10.2020 r.

Archiwum

Kalendarz

październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia