Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia grozi za uprowadzenie dziecka (art. 211 kodeksu karnego). W przypadku skonfliktowanych rodziców, żyjących w rozłączeniu, nierzadko zdarza się, że jeden z rodziców, wbrew woli drugiego, zatrzymuje dziecko u siebie. Trzeba pamiętać, że nie zawsze będzie to stanowiło przestępstwo z art. 211 k.k.
Rodzice (lub jeden z nich), dopóki przysługuje im pełnia władzy rodzicielskiej, nie mogą być podmiotami przestępstwa z art. 211 k.k. Odpowiedzialność karną za uprowadzenie dziecka poniesie rodzic jedynie w wypadku pozbawienia, ograniczenia lub zawieszenia przysługującej mu władzy rodzicielskiej.
Co istotne, kontakty z dzieckiem nie są elementem wykonywania władzy rodzicielskiej i prawo do nich jest niezależne od posiadania władzy rodzicielskiej. Nie każde więc postanowienie sądu, określające tymczasowo sposób wykonywania kontaktów, stanowi o ograniczeniu władzy rodzicielskiej. W trybie art. 107 § 1 k.r.o. możliwe jest wszak uregulowanie tych kontaktów, nawet z wyraźnym ograniczeniem praw w tym zakresie ojcu lub matce, przy pozostawieniu pełni władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom.
Należy zatem uznać, że nawet w sytuacji, gdy jeden z rodziców (mający pełnię władzy rodzicielskiej) pomimo ustalonego harmonogramu kontaktów z dzieckiem, nie stosuje się do harmonogramu i zatrzymuje dziecko u siebie – nie uprowadza dziecka w rozumieniu art. 211 k.k.
Na temat tego, jak zdyscyplinować jednego z rodziców do przestrzegania ustalonych sądownie kontaktów z dzieckiem, pisaliśmy tutaj.
Oczywiście, pamiętać także należy, że nierespektowanie przez któregoś z rodziców postanowienia sądu w przedmiocie ustalenia kontaktów rodzica z dzieckiem / powierzenia pieczy nad wspólnym małoletnim dzieckiem drugiemu z rodziców, uzasadnia egzekwowanie treści takiego postanowienia na podstawie art. 598[1] i nast. k.p.c. (postępowanie w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką).
Dodatkowo, działanie rodzica zatrzymującego u siebie dziecko wbrew treści wydanych orzeczeń sądu, może przemawiać za ograniczeniem mu, a nawet pozbawieniem go władzy rodzicielskiej (w ramach postępowania o ograniczenie/pozbawienie władzy rodzicielskiej).
Adw. Julia Kęs
Podstawa prawna:
– art. 107 § 1 k.r.o.,
– art. 211 k.k.,
– Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 21 listopada 1979 r., VI KZP 15/79,
– Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 5 września 2019 r., I KZP 7/19.
Stan prawny na dzień: 10.10.2020 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.