Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej?

Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie ma zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu wchodzącym w skład nieruchomości objętej wspólnotą mieszkaniową. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakiego rodzaju ma to być działalność. Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu może wymagać bowiem zmiany sposobu użytkowania lokalu, a tym samym załatwienia szeregu związanych z tym formalności. Czy potrzebna jest zatem zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu?

Odpowiadając na powyższe pytanie, wskazać należy, że wspólnota mieszkaniowa nie może ingerować w sferę uprawnień właścicieli wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów i tym zakresie niedopuszczalne jest podejmowanie przez wspólnotę mieszkaniową uchwał ingerujących w odrębną własność lokali (tak: wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 3 kwietnia 2009 r., II CSK 600/08). Oznacza to, że do prowadzenia w takim lokalu działalności gospodarczej nie jest potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Zmiana przeznaczenia lokalu także nie mieści się w katalogu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, tym samym – nie jest do tego potrzebna uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności (tak: wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 stycznia 2008 r., IV CSK 393/07).

Właściciel lokalu musi mieć jednak na uwadze, że lokal stanowi część budynku. Dlatego też możliwość dokonywania w lokalu zmian architektonicznych jest ograniczona (nie mogą one zagrażać innym lokalom ani też bezpieczeństwu samego budynku). Dokonywanie zmian np. ścian nośnych – poza ewentualnym obowiązkiem uzyskania pozwolenia budowlanego – wymaga uzyskania także zgody właścicieli innych lokali. Ściany nośne należą bowiem do elementów konstrukcyjnych budynku i są objęte współwłasnością właścicieli lokali. Decyzję w tej sprawie trzeba zaliczyć do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Przemawia za tym chociażby argument, że do czynności tych ustawa zalicza zgodę na podział lokalu (art. 22 ust. 4 ustawy o własności lokali), a ten może się wiązać właśnie z koniecznością przeprowadzenia prac budowlanych, obejmujących elementy konstrukcyjne budynku. Oznacza to, że na takie zmiany w lokalu wymagana będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej (por. Komentarz do art. 12 ustawy o własności lokali: Własność lokali t.j. z dnia 3-3-2020, Dz.U. 2020, Nr 63, poz. 532, Opracowanie redakcyjne na podstawie: Prawo rzeczowe, red. Gniewek, Rok: 2020, Wydanie: 4).

Co więcej, w związku z tym, że prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej może wiązać się z wizytami usługobiorców (np. w przypadku gabinetu kosmetycznego, salonu fryzjerskiego, itd.) wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o zwiększeniu obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Dotyczy to kosztów zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się m.in.:  wydatki na remonty i bieżącą konserwację; opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę; ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne (chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali) oraz  wydatki na utrzymanie porządku i czystości. Właściciele lokali objętych wspólnotą mieszkaniową uiszczają zaliczki  na pokrycie ww. kosztów, zaś wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o zwiększeniu zaliczki w przypadku właściciela lokalu, prowadzącego w nim działalność gospodarczą. Warto jednak zaznaczyć, że podwyższenie tych opłat nie może być dowolne, lecz uzasadnione rzeczywistym wymiarem kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej związanych z korzystaniem z konkretnego lokalu użytkowego (tak m.in. Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu – I Wydział Cywilny z dnia 22 lutego 2013 r., I ACa 789/10). Jeżeli zaliczka została zwiększona przez wspólnotę w oparciu o „hipotetyczną uciążliwość” takiej kategorii lokalu na utrzymanie wspólnej nieruchomości – może to być podstawą do uchylenia uchwały wspólnoty.

Adw. Julia Kęs, Adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 stycznia 2008 r., IV CSK 393/07,
– wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 3 kwietnia 2009 r., II CSK 600/08,
– wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu – I Wydział Cywilny z dnia 22 lutego 2013 r., I ACa 789/10,
– art. 12, 22 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm.),
– Komentarz do art. 12 ustawy o własności lokali: Własność lokali, t.j. z dnia 3-3-2020, Dz.U. 2020, Nr 63, poz. 532, Opracowanie redakcyjne na podstawie: Prawo rzeczowe, red. Gniewek, Rok: 2020, Wydanie: 4.

Stan prawny na dzień 29.11.2020 r.

Archiwum

Kalendarz

listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia