Czy przyjęcie mandatu karnego zamyka ukaranemu drogę do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd?

W obecnie obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwość przyjęcia mandatu karnego lub prawo odmowy jego przyjęcia. Odmowa przyjęcia wiąże się z tym, że  organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Czy w związku z tym przyjęcie mandatu karnego zamyka ukaranemu drogę do ewentualnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd? 

Nie. Ukarany w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu może złożyć wniosek o uchylenie mandatu karnego. Wniosek taki można złożyć w przypadku, gdy:

– grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie,

– grzywnę nałożono na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat,

– ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15–17 kodeksu wykroczeń (obrona konieczna, stan wyższej konieczności, niepoczytalność i poczytalność ograniczona),

– grzywnę nałożono pomimo tego, że za dane wykroczenie należało orzec środek karny albo zachodził zbieg idealny wykroczenia z przestępstwem,

– Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją RP, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego została nałożona grzywna tym mandatem,

– potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

Ponadto, prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, gdy grzywnę nałożono w wysokości wyższej, niż przewidują to przepisy prawa. W takiej sytuacji mandat uchylony zostaje w części przekraczającej dopuszczalną wysokość grzywny.

Wniosek o uchylenie prawomocnego mandatu karnego składa się do sądu, na którego obszarze działania została nałożona grzywna.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli mamy poważne wątpliwości co do słuszności nałożonego mandatu karnego  – wskazana jest odmowa jego przyjęcia.

W kontekście powyższego, warto nadmienić, że w dniu 08.01.2021 r. do Sejmu RP wpłynął poselski projekt o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia przewidujący brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, a od przyjętego mandatu można będzie się odwołać. Projekt z uzasadnieniem jest dostępny TUTAJ.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że: „W konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby spodziewać się znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia do sądu”. Tym samym, funkcjonariusze zostaliby zwolnieni z obowiązku składania do sądu wniosków o ukaranie (jak to ma miejsce dotychczas w przypadku odmowy przyjęcia mandatu).

To, czy proponowane zmiany wejdą w życie, okaże się za jakiś czas. A czy takie przerzucenie na obywatela ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu jest dobrym rozwiązaniem?  Z pewnością nie dla osoby ukaranej.

Adw. Julia Kęs, Adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– art. 99, 101 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia z dnia 24 sierpnia 2001 r. (Dz.U. Nr 106, poz. 1148 z późn. zm.),
– A. Sakowicz (red.), Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2020

Stan prawny na dzień: 09.01.2021 r.

Archiwum

Kalendarz

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia