Niewywiązanie się z umowy jako oszustwo

Sytuacja, w której kontrahent, pomimo zawartej umowy, nie wywiązuje się z niej, nie jest zjawiskiem niecodziennym. Często druga strona takiej umowy (zamawiający, zlecający, sprzedający itd.) czuje się wówczas oszukana. Czy faktycznie mamy wtedy do czynienia z oszustwem w rozumieniu art. 286 § 1 kodeksu karnego?

Stosunki gospodarcze znają wiele przypadków, gdy kontrahent pomimo zamówienia i odbioru towaru nie dokonuje za niego zapłaty. Podobnie, w toku procesu budowlanego również występują sytuacje, w których inwestor zleca do wykonania prace budowlane, a następnie – pomimo ich wykonania przez wykonawcę – nie płaci za nie (lub odwrotnie – wykonawca przyjmuje zlecenie wykonania prac, pobiera za nie wynagrodzenie i jednocześnie nie przystępuje nawet do ich wykonania).

Zgodnie z art. 286 § 1 k.k. – kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Istnieje bogate orzecznictwo sądowe przedstawiające, które zachowania można uznać za oszustwo, a które tym przestępstwem nie są. W znacznym uproszczeniu, niezbędne jest m.in. ustalenie, że sprawca przestępstwa oszustwa już w chwili zawierania umowy miał zamiar niewywiązania się z niej, doprowadzając w ten sposób pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Ponadto, przyjmuje się, że dobre obyczaje kupieckie nakazują kontrahentom nieukrywanie rzeczywistego standingu firmy, o ile nie jest ona w stanie wywiązać się z zaciąganego zobowiązania na warunkach w nim określonych.

W orzecznictwie dostrzeżono także, iż późniejsze niewywiązanie się ze zobowiązania cywilnoprawnego, nawet świadome i celowe, o ile nie należy do zespołu okoliczności poszlakowych wskazujących na pierwotny zamiar oszukańczy sprawcy, nie może dawać podstawy do przypisania odpowiedzialności karnej za oszustwo.

Nie zawsze niewywiązanie się z umowy może być zatem uznane za przestępstwo – każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny, czy mamy do czynienia z możliwością popełnienia przestępstwa.

O tym, jakie znaczenie ma wyrok karny skazujący nierzetelnego kontrahenta pisaliśmy już tutaj:

Moc wyroku karnego w sprawie cywilnej

Niestety, często jedyną motywacją do wywiązania się przez sprawcę z zapłaty wynikającej z niewykonanej umowy jest właśnie wyrok karny, w którym jednym z warunków zawieszenia wykonania kary, będzie np. wywiązanie się przez oskarżonego z obowiązku naprawienia szkody wobec pokrzywdzonego. Wówczas, w razie niewykonania przedmiotowego obowiązku, można żądać zarządzenia wykonania kary – co jest dość istotnym bodźcem do zapłaty.

 

adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– art. 286 k.k.,
– Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. akt IV KK 322/13,
– Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. akt II AKa 192/15,
– Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach II Wydział Karny z dnia 27 grudnia 2018 r., sygn. akt II AKa 370/18.

Stan prawny na dzień 03.01.2021 r.

Archiwum

Kalendarz

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia