Przemoc (psychiczna, fizyczna, ekonomiczna czy seksualna), niestety, występuje w wielu domach i często jest przyczyną spraw karnych, rozwodowych czy o eksmisję. Można się także spotkać z postępowaniem o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. Co warto wiedzieć o tym postępowaniu i czy Sąd działa w tym przypadku szybciej niż w sprawie o eksmisję?
Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta tą przemocą może wystąpić z wnioskiem, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
Przepis ten ma zastosowanie nie tylko w sytuacji wspólnego zamieszkiwania w lokalu, ale także wtedy, gdy osoba stosująca przemoc nieregularnie przebywa w tym lokalu albo opuściła wspólnie zajmowane mieszkanie. Można także wystąpić z ww. wnioskiem, gdy osoba dotknięta przemocą opuściła wspólnie zajmowane mieszkanie ze strachu przed sprawcą.
W takiej sprawie niezbędne będzie wykazanie, na czym przemoc w rodzinie polega i udowodnienie, że dana osoba faktycznie jest sprawcą przemocy. Dowodem w sprawie będą np. zeznania świadków, notatki policyjne (bowiem często zdarza się, że na skutek awantur dochodzi do interwencji policji, wzywanej przez domowników lub sąsiadów), dokumentacja prowadzona w związku z procedurą „Niebieskiej karty”, nagrania, czy też dokumenty znajdujące się w sprawie karnej, jeżeli w związku ze stosowaniem przemocy wszczęte zostało takie postepowanie.
We wniosku ofiara przemocy wnosi o nakazanie sprawcy opuszczenia lokalu mieszkalnego (domu) i jego bezpośredniego otoczenia lub o zakazanie zbliżania się do lokalu mieszkalnego (domu) i jego bezpośredniego otoczenia.
Zaznaczyć należy, że sprawa z ww. wniosku nie jest tożsama z powództwem o eksmisję. Postępowania te mogą toczyć się niezależnie od siebie, bowiem rozstrzygnięcie w sprawie z wniosku o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania nie powoduje utraty tytułu prawnego do lokalu, a jedynie czasowe ograniczenie korzystania z lokalu – ma zatem charakter czasowy, a w razie zmiany okoliczności obowiązek ten może być zmieniony lub uchylony.
Co więcej, sprawcy przemocy w rodzinie nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego, nie przysługuje mu także ochrona przed eksmisją w okresie od 1 listopada do 31 marca. Ponadto, choć w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego, to nie dotyczy orzeczeń wydanych na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Ważny jest również fakt, że sprawa taka jest sprawą pilną w myśl §2 pkt 5) lit. n) Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości – Regulamin urzędowania sądów powszechnych z dnia 18.06.2019 r. W związku z tym, nawet przy jednoczesnym skierowaniu do sądu sprawy o eksmisję oraz wniosku o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania – w drugiej sprawie Sąd podejmuje czynności niezwłocznie i orzeka w terminie jednego miesiąca od dnia wniesienia wniosku.
Na koniec warto zaznaczyć, że postanowienie w sprawie o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia lokalu jest skuteczne i wykonalne z chwilą ogłoszenia – co także ma duże znaczenie dla domowników, dotkniętych przemocą.
Adw. Julia Kęs
Podstawa prawna:
– art. 11a ustawy z 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390 ze zm.),
– art. 560[7] ustawy Kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.),
– art. 17 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 Nr 71, poz. 733 ze zm.),
– §2 pkt 5) lit. n) Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości – Regulamin urzędowania sądów powszechnych z dnia 18 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1141).
Stan prawny na: 06.02.2021 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.