Czy można założyć polski rachunek bankowy, o którym komornik się nie dowie (i czy SKOKi są przy tym dobrym rozwiązaniem)?

Podczas gdy wierzyciele współpracują z organami egzekucyjnymi, a znalezienie majątku dłużników zlecają nawet agencjom detektywistycznym, wielu dłużników wciąż się zastanawia, czy można założyć polski rachunek, o którym komornik się nie dowie.

Na wstępie należy wyjaśnić, że komornik sądowy korzysta z systemu Ognivo, który umożliwia szybką komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami oraz pomiędzy bankami a innymi podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków.

UWAGA: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli popularne SKOKi, dawniej nie należały do systemu Ognivo (przez co, jeżeli nikt nie wiedział, że dłużnik ma rachunek w danym SKOKu, a komornik do tego konkretnego SKOKu nie wysłał tradycyjnego zapytania, to egzekucja nie była prowadzona z takiego rachunku). Natomiast, po 30 października 2020 roku, tj. po wejściu w życie ustawy z dnia 11.09.2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wprowadzona została również możliwość dokonywania zajęć rachunków w SKOK-ach w drodze elektronicznej. Obecnie SKOKi są zatem także podpięte pod Ognivo, wobec czego znalezienie i zajęcie środków ulokowanych na rachunkach SKOKów nie sprawi organowi egzekucyjnemu trudności.

Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, to właśnie przez Ognivo komornik ustala, w których instytucjach finansowych (bankach, SKOKach) dłużnik ma swoje rachunki. Aktualna lista instytucji finansowych podłączonych do systemu Ognivo prowadzona jest w ramach centralnej informacji o rachunkach i znajduje się tutaj.

Komornik sądowy może zatem zająć każdy rachunek dłużnika (bankowy i ten prowadzony przez SKOK) prowadzony na terenie Polski.

Tym samym, odpowiadając na zadane na wstępie pytanie: jest niemal niemożliwe „ukrycie” pieniędzy na polskim rachunku, tak aby komornik nie był w stanie go ustalić (choć, oczywiście, dużo też zależy od sprawności i „skrupulatności” organu prowadzącego egzekucję).

System Ognivo jest polski i należą do niego banki i instytucje finansowe prowadzące rachunki i mające siedzibę w Polsce. Inaczej wygląda sytuacja z rachunkami zakładanymi poza polskimi granicami. W tym przypadku, egzekucja z takich kont jest niemożliwa do prowadzenia przez polskiego komornika.

Coraz częściej dłużnicy korzystają też z takich aplikacji jak np. Revolut czy Skrill, przy czym czas pokaże, czy i na takie „patenty” polskie organy egzekucyjne znajdą rozwiązanie – choć na dzień dzisiejszy wydaje się to mało prawdopodobne.

Adw. Mirosław Kęs

Stan prawny na: 07.03.2021 r.

Archiwum

Kalendarz

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia