Jak długo trwają sprawy rozwodowe i od czego to zależy?

Sprawa rozwodowa może toczyć się latami, a może zakończyć się już po pierwszej rozprawie.  Jakie okoliczności mają wpływ na czas trwania postępowania?

W wyroku rozwodowym sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o tym, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Ponadto, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Zdecydowanie najszybciej może zakończyć się sprawa rozwodowa wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do rozwodu, nie chcą orzekania przez sąd o winie i nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Podobnie jest w przypadku, gdy pomimo posiadania wspólnych dzieci, małżonkowie przedstawią pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd uwzględni takie porozumienie, jeżeli będzie ono zgodne z dobrem dziecka.  

Doświadczenie życiowe pokazuje jednak, że pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami jest zazwyczaj duży konflikt i porozumienie się w poszczególnych kwestiach jest po prostu niemożliwe. Odmienne żądania stron w sprawie rozwodowej wpłyną na czas trwania postępowania, ponieważ będą wiązać się z koniecznością udowodnienia swoich twierdzeń, a co za tym idzie przeprowadzenia przez sąd w tym zakresie postępowania dowodowego. Będzie tak np. w przypadku wniosku o ustalenie winy jednego z małżonków w rozkładzie pożycia, kiedy to jako dowody nie tylko przedstawiane są wiadomości sms, zdjęcia, czy zapiski, ale często zeznania świadków, w tym np. detektywów (zatrudnionych przez jednego z małżonków dla ustalenia zdrady drugiego).

Brak zgody co do władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem może skutkować koniecznością zwrócenia się do biegłych sądowych o wydanie opinii w tym przedmiocie. To także wpłynie na czas trwania postępowania. Spór co do wysokości alimentów na dziecko będzie się wiązał z obowiązkiem ustalenia możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica oraz kosztów utrzymania dziecka. W tym zakresie również należy sądowi dostarczyć dowody, które będą podlegały następnie ocenie.

Co więcej, na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Z praktyki jednak wynika, że takie przypadki są raczej odosobnione, bowiem w razie braku zgody małżonków co do wartości składników majątku, niezbędne będzie uzyskanie opinii biegłego / biegłych sądowych. A jeżeli dojdzie do tego jeszcze wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym czy rozliczenie nakładów i wydatków z majątku osobistego na wspólny i odwrotnie – to już znacząco wpłynie na czas trwania postępowania. Dlatego też, sprawy o podział majątku inicjowane są, co do zasady, już po zakończeniu sprawy rozwodowej.

W konsekwencji, można dojść do wniosku, że im większy konflikt pomiędzy małżonkami i im więcej kwestii spornych do ustalenia, tym dłużej trwać będzie sprawa rozwodowa. Na koniec warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie konflikty „nie do pogodzenia”, faktycznie takimi są. W sprawach prowadzonych przez naszą kancelarię kilkakrotnie wypracowane zostały porozumienia pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami, które znacznie przyczyniły się do sprawnego zakończenia postępowania.

Adw. Julia Kęs, Adw. Mirosław Kęs

Podstawa prawna:
– art. 57, 58 krio

Stan prawny na: 18.04.2021 r.

Archiwum

Kalendarz

kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia