Wzrost świadomości prawnej w społeczeństwie wiąże się, niestety, także z pewnymi nadużyciami. Do organów ścigania coraz więcej składanych jest zawiadomień o rzekomo popełnionych przestępstwach, które okazują się być nieprawdziwe. Nierzadko stoją za tym powody błahe lub zwykła złośliwość. Czy fałszywe oskarżenie lub zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym jest karalne?
Zgodnie z art. 238 k.k. – kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zachowanie sprawcy polega na złożeniu zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie. Obojętny jest motyw działania sprawcy. Przestępstwo to zostaje dokonane z chwilą dojścia zawiadomienia do wiadomości organu powołanego do ścigania przestępstw. Jest to także przestępstwo formalne, tzn. do jego dokonania nie jest wymagany żaden skutek, w szczególności w postaci podjęcia przez organy ścigania jakichkolwiek czynności urzędowych.
Zawiadamiający o rzekomo popełnionym przestępstwie, nie wskazuje przy tym osoby, która miała je popełnić. Informuje więc o zdarzeniu, którego w ogóle nie było lub przedstawia zdarzenie prawdziwe jako przestępstwo cięższe przez podanie nieprawdziwych okoliczności.
Nie mamy zatem w powyższej sytuacji do czynienia z naruszeniem dóbr określonej osoby, bowiem zawiadamiający o przestępstwie nie wskazuje osoby sprawcy. Gdyby jednak zawiadamiający przedstawił organom ścigania osobę sprawcy, to czyn taki wyczerpywałby znamiona innego przestępstwa – tzw. fałszywego oskarżenia z art. 234 k.k.
Zgodnie z art. 234 k.k. – kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Mamy zatem dwa różne przestępstwa – jeżeli zawiadamiający nie wskazał sprawcy rzekomego przestępstwa, to może on odpowiadać za popełnienie czynu z art. 238 k.k. Natomiast, w sytuacji gdy w treści zawiadomienia zostanie fałszywie oskarżona dana osoba, to możemy mieć do czynienia z popełnieniem czynu z art. 234 k.k.
Fałszywe oskarżenie może także zniesławiać. Nie ulega wątpliwości, że wypowiedzi zniesławiające w formie fałszywego oskarżenia mogą pojawiać się również w zawiadomieniach, zgłoszeniach składanych przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwa. Zgodnie z treścią art. 212 § 1 k.k. odpowiada za zniesławienie ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w oczach opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
Ponadto, fałszywe oskarżenie może także godzić w dobra osobiste osoby pokrzywdzonej – fałszywie oskarżonej (m.in. w dobre imię), co może uzasadniać jej roszczenia cywilnoprawne (np. o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę).
Reasumując, przed złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, w razie wątpliwości, warto skonsultować jego treść z prawnikiem (choćby m.in. celem ustalenia właściwego materiału dowodowego). Oczywiście, jako kancelaria, jesteśmy w tym zakresie do Państwa dyspozycji.
Adw. Mirosław Kęs
Podstawa prawna:
– art. 234 k.k.,
– art. 238 k.k.,
– komentarz do art. 234 k.k. i art. 238 k.k. – Kodeks karny. Komentarz, red. prof. dr hab. Ryszard Stefański, rok: 2021, wydanie: 26,
– wyrok Sądu Najwyższego z 24.2.1999 r., sygn. akt V KKN 362/97, Prok. i Pr. 1999, Nr 7–8, poz. 6,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z 14.09.2004 r., sygn. akt IV KK 129/04,
– Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z 27.03.2018 r., sygn. akt III KK 356/17.
Stan prawny na: 27.06.2021 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.