Na rynku nie brakuje firm, które wykorzystują brak świadomości prawnej, szczególnie wśród starszych osób, i pod pretekstem zapraszania na różnego rodzaju prezentacje (często „medyczne”) sprzedają ludziom „przy okazji” miksery, odkurzacze, garnki itd.
Sprzedawany w ten sposób sprzęt może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kupującym (konsumentom) przedstawianych jest do podpisu szereg dokumentów, lecz nie wszystkie z tych dokumentów zostają ostatecznie wydane. Koniec końców, niespodziewający się niczego złego konsument, pozostaje z podpisaną umową zakupu sprzętu AGD na kilka tysięcy złotych.
Trzeba pamiętać o tym, że od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (np. w trakcie prezentacji odbywającej się w Miejskim Domu Kultury) kupujący może odstąpić w terminie 14 dni, bez podawania przyczyny. Niestety, o prawie odstąpienia konsument często nie jest przez przedsiębiorcę wyraźnie informowany – informacja taka zazwyczaj znajduje się na jednym z załączników do umowy (który jest klientowi przedkładamy do podpisu, ale np. celowo nie zostaje nawet wydany). Oświadczenie o odstąpieniu od umowy trzeba wysłać na adres sprzedawcy przed upływem 14 dni od zawarcia umowy – najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Przykładowy wzór formularza odstąpienia od umowy – jako załącznik numer 2 do ustawy – znajduje się TUTAJ.
W przypadku odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą. Konsument ma obowiązek niezwłocznie zwrócić zakupioną rzecz przedsiębiorcy – nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Z kolei przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.
Na koniec warto wskazać, że opisane powyżej działanie przedsiębiorcy może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, za co Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
Adw. Julia Kęs,
Adw. Mirosław Kęs
Podstawa prawna:
– ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827 ze zm.),
– ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331 ze zm.),
– ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz.U. 2007 Nr 171 poz. 1206 ze zm.).
Stan prawny na: 02.06.2021 r.
Wszelkie informacje zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej. Kancelaria Adwokacka Adwokat Mirosław Kęs oraz Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Kęs
nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji na stronie zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów Kancelarii.
Copyright © 2017 - MJK Kancelarie Adwokackie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.