Dysproporcja w zarobkach małżonków a ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym

W niektórych małżeństwach różnica w wysokości zarobków małżonków bywa bardzo duża. Na tle finansowym nierzadko powstają konflikty, a małżonek zarabiający więcej podkreśla, że wszystko płacone jest z jego wynagrodzenia (z jego pieniędzy) i tak naprawdę to on (ona) utrzymuje cały dom. Czy taki zarzut jest słuszny? I jaki wpływ dysproporcja w zarobkach może mieć na ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym?

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że do majątku wspólnego małżonków należy pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 1 k.r.o.). Oznacza to, że uzyskiwane przez jednego z małżonków wynagrodzenie (np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a nawet emerytury czy renty) stanowi majątek wspólny małżonków. Jeżeli zatem małżonkowie wydają wynagrodzenie otrzymane przez jednego z nich, to wydają wspólne pieniądze, a nie pieniądze tylko jednego z nich. W tym przypadku odpada więc argument „kupiłam/kupiłem to za moje pieniądze”.

W przypadku rozwodu i późniejszego podziału majątku wspólnego byłych małżonków dysproporcja w zarobkach nie oznacza automatycznie, że sąd uwzględni wniosek o ustalenie nierównych udziałów. Zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Natomiast dla ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym niezbędne jest złożenie wniosku o ustalenie nierównych udziałów i wykazanie, że istnieją ważne powody takiego żądania, a małżonkowie faktycznie w różnym stopniu przyczynili się do powstania majątku wspólnego.

Co istotne, przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 43 § 3 k.r.o.). Oznacza to, że jeśli jeden z małżonków zarabia (i to znacznie więcej od drugiego), a drugi zajmuje się wychowaniem dzieci i pracą w gospodarstwie domowym, to nie powinno być mowy o nierównym przyczynieniu się małżonków do powstania majątku wspólnego. Warto pamiętać, że przyczynianie się do powstania majątku wspólnego to nie tylko wniesienie aktywów, ale i zaoszczędzenie wydatków. Jeśli jeden z małżonków opiekuje się dzieckiem w domu, to odpada przecież wydatek związany np. z zatrudnieniem opiekunki do dziecka.

Ponadto, jeżeli nawet jeden z małżonków zarabia wielokrotnie więcej od drugiego, ale jednocześnie np. trwoni majątek lub doprowadza ze swojej winy do rozwodu, to drugi małżonek zarabiający o wiele mniej, ale należycie wywiązujący się z obowiązków małżeńskich, nie powinien mieć ograniczonego prawa do równego udziału w majątku wspólnym.

Podsumowując, ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jest możliwe, ale wymaga przeprowadzenia szeregu dowodów. Przy czym ciężar dowodu w takiej sprawie spoczywa na osobie, która zgłasza wniosek o ustalenie nierównych udziałów. Nawet wielokrotnie większe zarobki jednego z małżonków względem drugiego, bez podniesienia innych argumentów i bez ich udowodnienia, nie będą skutkować ustaleniem nierównych udziałów.

Adw. Julia Kęs

Podstawa prawna:
– ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59 ze zm.) – art. 31, 43;
– postanowienie Sądu Najwyższego Izba Cywilna – z dnia 27 czerwca 2003 r., IV CKN 278/01;
– Ignaczewski J. (redaktor naukowy serii), Krystyna Skiepko, Komentarz do spraw o podział majątku wspólnego małżonków, Wolters Kluwer, Warszawa 2021

Stan prawny na: 20.11.2021 r.

Archiwum

Kalendarz

listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Tagi

brak zapłaty wynagrodzenia jako oszustwo brak zapłaty wynagrodzenia jako przestępstwo brak zapłaty za towar jako oszustwo brak zapłaty za towar jako przestępstwo co zrobić gdy nie chcemy dziedziczyć czy hipoteka zmniejsza wartość nieruchomości przy podziale majątku wspólnego działalność gospodarcza w mieszkaniu długi spadkowe jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe kontakty z dzieckiem a władza rodzicielska księgi wieczyste majątek wspólny a majątek osobisty mandat karny naruszenie nietykalności cielesnej niewywiązanie się z umowy jako oszustwo niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odpowiedzialność za długi współmałżonka odrzucenie spadku odszkodowanie odwołanie od mandatu karnego oplucie oszustwo podział majątku wspólnego podział majątku wspólnego a wspólny kredyt hipoteczny poklepanie popchnięcie powództwo o ustalenie treści księgi wieczystej rozwód sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości szarpanie szczypanie uchylenie obowiązku alimentacyjnego umowa o dzieło uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska wartość nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym w razie podziału majątku wspólnego wniosek o uchylenie mandatu współwłasność rzeczy własność budynku wzniesionego na cudzej działce zakup rzeczy w czasie konkubinatu zaspokojenie roszczenia z majątku współmałżonka dłużnika zgoda wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej zgoda wspólnoty mieszkaniowej na zmianę przeznaczenia lokalu zgoda współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązania zobowiązanie zaciągnięte bez zgody współmałżonka zrzeczenie się dziedziczenia